130
 
130

תהליכים אישיים סביב פריון והריון

הדפסה
יוגה כתמיכה לפריון
ליווי תהליכי פוריות
והריון


לפני כ-25 שנה התחברתי אל חכמת היוגה וההתלהבות שחשתי לא נבעה מחדוות הגילוי של משהו חדש אלא מתוך שמחת החיבור למשהו כל כך מוכר. כאילו היה רדום ועכשיו מתעורר, כמו געגוע שמצא את אהבתו. סוג של מנוחה.

במהלך הלמידה התוודעתי לחכמה הבסיסית הקדומה, המאפשרת התמודדות יותר קלה בחיי היום יום מול עצמי ומול הסביבה הקרובה והרחוקה.

הטלטלה העזה ביותר שחוויתי עד אז התרחשה זמן קצר לאחר הלידה הראשונה. 'ראיתי' את התהום המכונה דיכאון אחרי לידה, נחרדתי מהמחשבה על איבוד המרכז המוכר לטובת אמהות ... אך היו לי כלים להבנה: איבדתי את המרכז שלי, לטובת מרכז חדש, רחב יותר ובעל מימוש מוחלט של שרות בלתי אנוכי :) על פי היוגה.

בעזרת ידיעת תהליכי תפקוד ההכרה המשכתי בדרכי עם עוצמה חדשה המתגלה, אחרי תקופה זו או אחרת, לכל אישה שהופכת לאם.

מתוך אותה מדרגה דרמתית אני חווה היום סוג של שליחות עבור נשים באשר הן. 

נשים ככלל ובהריון במיוחד מגלות במהלך תרגול היוגה הנשית את העוגן הפנימי ממנו הן פועלות החוצה ואת התמיכה הפיזית והנפשית הקיימת בו.

ההבנה המחודשת של הגוף מאפשרת בדיקה מתוך סקרנות, של טווח התנועה הנכון, כל אישה לגופה.

מתוך התבוננות בנשים במהלך שעור יוגה נשית, נצפים תהליכי גילוי אישיים המובילים להבנה, הכלה וקבלה.

התרגול משפר את גמישות האגן והגוף כולו כהכנה ללידה, מקל על כאבי גב, מחזק את שרירי קרקעית האגן ומתוך כך את היציבות כולה. ממריץ את מחזור הדם וכן מקל תופעות כגון צרבות, בצקות, נדודי שינה וכו'.

החיבור אל רוח היוגה, דווקא בתקופת ההריון, מאפשר לאישה לחוות את אחת מאמיתות היוגה: ביקום הנגלה אין שום דבר מוחלט, זוגות הניגודים קיימים בכל דבר.

הבנה וקבלה של השינויים העצומים המתרחשים בתקופה זו, תאפשר גישה אל הטבע הפנימי השקט (זה שמעבר לכל שינוי) ומתוך כך לידת עתיד חדש, מלא בהגשמה עצמית.

אישה שחיה בחברה המודרנית איבדה כמעט לגמרי את החיבור בין המוח לשרירי קרקעית האגן, המהווים בסיס יציב למערכת התמיכה הפנימית. 

 
יותר ויותר נשים החוות קושי בכניסה להריון ועוברות תהליך מטלטל של טיפולי פוריות תמצאנה את היוגה כדרך תומכת החל מהרמה הפיזית ועד תמיכה נפשית.

התרגול הנשי משתנה בהתאמה לשלבים השונים הנדרשים בטיפולים אלה וההבנה התיאורטית של חכמת היוגה עוזרת בשמירת האיזון הנפשי.

כולנו אחד. קודם כל ואחרי הכל. אבל בהתגלות הארצית קיימים גברים, קיימות נשים. מתוך כך יש מקום להתאים את תנוחות היוגה הבסיסיות, הקדמוניות, לגוף האישה המורכב, בעיקר גופה של האישה המודרנית.